تبلیغات
قرص ترامادول|عوارض ترامادول|ترک ترامادول|ترک اعتیاد|قرص دراگون - ترامادول چیست؟ (عوارض و اعتیاد به ترامادول)

قرص ترامادول|عوارض ترامادول|ترک ترامادول|ترک اعتیاد|قرص دراگون

کلینیک روانشناسی و مشاوره ندای آرامش (امیر شیرین زاده) - تلفن کلینیک: 09128490944 - 22321052-021


ترامادول چیست؟ (عوارض و اعتیاد به ترامادول)

ترامادول یک ماده مخدر است.

ترامادول چیست؟

ترامادول یک داروی مسکن است که در موارد محدودی با نسخه پزشک و با دوز پایین و البته در مدت زمانی کوتاه تجویز می شود. این دارو برای افراد که دردهای شدید و یا بسیار شدیدی دارند استفاده می شود. ترامادول در اشکال مختلف عرضه می شود. اشکالی همچون قرص ترامادول، کپسول ترامادول، و در برخی از موارد درمانی و پزشکی آمپول ترامادول نیز وجود دارد. همچنین قرص ترامادول در دوز های مختلفی چون قرص ترامادول ۵۰ میلی گرم، قرص ترامادول ۱۰۰ میلی‌گرم، قرص ترامادول ۲۰۰ میلی گرم به فروش می رسد. این دارو همچنین در غالب کپسول نیز با دوزهای ترامادول ۱۰۰ میلی گرم، و کپسول ترامادول ۲۰۰ میلی گرم، عرضه می شود.

متاسفانه به دلیل کوتاهی برخی از ارگان­ها و همینطور منفعت‌طلبی عده ای از افراد، داروی ترامادول در بین جوانان بسیار رایج گشته و سبب اعتیاد شدید و همینطور از هم پاشیدگی خانواده‌ها شده است. فروش ترامادول در داروخانه‌ها بدون نسخه پزشک ممنوع است. بیشتر داروخانه ها این قوانین را رعایت می کنند اما برخی از آنها نیز بدون نسخه معتبر اقدام به فروش ترامادول می‌کنند.

متاسفانه باید عنوان کرد که ترامادول در عطاری ها نیز جا باز کرده است و به عنوان داروی ترک اعتیاد و یا به عنوان داروی تقویت قوای جنسی به مصرف‌کنندگان عرضه می‌شود. برخی از عطاری ها ترامادول، دیفنوکسیلات، کدیین ها و غیراه را پودر کرده و به همراه زیره و  آویشن، و البته مشتقات دیگر، آن را به عنوان کپسول های ترک اعتیاد و .. عرضه می کنند که عوارض جبران ناپذیری را بر افراد مصرف کننده باقی می گذارد.

 

عوارض ترامادول چیست؟

ترامادول دارای عوارض جدی روحی، روانی، جسمی و اجتماعی برای فرد است. متاسفانه کم نیستند خانواده هایی که در اثر اعتیاد یکی از اعضای شان به ترامادول، در حال فروپاشی هستند. شایع ترین عارضه مصرف ترامادول، تشنج است. تعداد زیادی از افرادی که مصرف ترامادول را انجام می دهند، بعد از مدتی دچار تشنج می‌شوند. تشنج می تواند به مغز و اندام های نورونی آسیب جدی وارد کند. در برخی از مواقع، تشنج در موقعیتی بغرنج رخ می دهد که سبب آسیب شدید تر می گردد. مانند تشنج در حالت رانندگی و یا در حال کار کردن با ابزارهای صنعتی و غیره.

 

اعتیاد ترامادول چگونه است؟

اعتیاد جسمی ترامادول نیز، یک اعتیاد واقعی و سنگین است. پس از مدتی که از مصرف فرد می گذرد، شخص مصرف کننده از نظر جسمی به ترامادول عادت و یا اعتیاد پیدا می‌کند. به نوعی که اگر مصرف ترامادول را کنار بگذارد قادر به انجام فعالیت های روزمره زندگی اش نیست. و بنابراین مصرف ترامادول به صورت یک عادت مخرب روزانه در می آید. دیگرعارضه جدی ترامادول،  اعتیاد روانی آن است.ترامادول از نظر روانی و فکری فرد را درگیر می‌کند. به نوعی که فرد پس از مدتی از نظر روانی انسان قبل نیست. به طور کامل تغییر می‌کند و به طور مداوم در الگوی عصبانیت و پرخاشگری و یا در الگوی مداوم عشق و نفرت قرار می گیرد.

معمولاً اصلی ترین علت لغزش پس از قطع مصرف ترامادول، جدی نگرفتن اعتیاد فکری و روانی ترامادول و یا به بیانی دیگر، جدی نگرفتن ترک فکری ترامادول است. متاسفانه در افرادی که قصد قطع مصرف مواد مخدر را دارند معمولاً بعد روانی اعتیاد جدی گرفته نمی شود و تنها به ترک جسمی مواد مخدر می پردازند. در نتیجه پس از مدتی، دچار وسوسه شده و دوباره به سمت مصرف مواد مخدر باز می گردند.
ترامادول دارای عوارض بسیار دیگری نیز هست. مشکلات جدی کبد، کلیه، دستگاه گوارش، دستگاه تنفسی، و امثال این، از سایر عوارض رایج ترامادول هستند.
لطفاً اعتیاد به ترامادول را جدی بگیرید. کم نیستند خانواده‌هایی که در اثر مصرف ترامادول از هم پاشیده می‌شود. افرادی که در اثر مصرف ترامادول زندگی و عمر خود را از دست می‌دهند. و افراد بسیاری که در طول روز در اثر سوء مصرف این دارو دچار تشنج می شوند. اگر دچار اعتیاد به ترامادول هستید باید وارد فرآیند ترک جسمی و ترک فکری شوید. واقعیت آن است که ترک فکری ترامادول، به مراتب سخت‌تر و دشوارتر از ترک جسمی آن است. اما معمولاً بعد فکری اعتیاد، کمتر دیده می‌شود و کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

متاسفانه، اکثر افراد تنها به ترک جسمی مواد مخدر (یا ترامادول) می­پردازند. همین موضوع باعث می‌شود که پس از مدتی از منظر روانی وابستگی آنها به مواد مخدر بازگردد و دوباره به سمت مصرف سوق پیدا کنند. لطفاً توجه داشته باشید که تنها ترک موفق در زمینه ترامادول، ترکی است که همراه با قطع وابستگی فکری و باشد.

فردی که ترامادول مصرف کرده است از منظر فکری و روانی احتیاج به کمک دارد لازم است تا در جلسات مشاوره و روانشناسی بررسی شود که چرا در ابتدا ترامادول را مصرف کرده است؟ چرا مصرف ترامادول ادامه پیدا کرده است؟ چرا پس از قطع مصرف، مجدد به سمت مصرف ترامادول باز می گردد؟. همچنین لازم است بررسی شود که چه مواردی سبب لغزش فرد می شود و با آموزشهای مقابله با وسوسه و همینطور تکنیک های روانی، به طور کلی و تا جای ممکن چارچوب نگرشی فرد را نسبت به مصرف مواد مخدر، تغییر داد.

در پایان ذکر این نکته را ضروری است که اگر مصرف کننده ترامادول هستید، هیچ تضمینی وجود ندارد که دفعه بعدی که ترامادول را مصرف کردید تشنج نکنید و یا دچار یکی از عوارض سهمگین این دارو نشوید.  هر چقدر از نظر زمانی مدت بیشتری در مصرف باشید، تخریب و آسیب شما بیشتر خواهد بود و قدرت شما برای مقابله با این هیولای خانمان‌سوز کمتر خواهد شد.


طبقه بندی: مقالات،

تمامی حقوق برای دکتر شیرین زاده محفوظ است.

درباره وب

امیر شیرین زاده، روانشناس و مشاور - درمانگر غیر دارویی سوء مصرف مواد مخدر از مرکز ملی مطالعات اعتیاد ( M.M.T ) و مدرس دوره های مهارتهای زندگی (Life Skills) از مرکز مشاوره دانشگاه تهران.
فارغ التحصیل روانشناسی و مشاوره از دانشگاه علوم تحقیقات تهران.
درمان اعتیاد مصرفی
درمان اعتیاد رفتاری مانند اعتیاد به خودارضایی، رابطه جنسی و ...
مشاوره پیش از ازدواج
حل اختلافات زوجین
درمان مشکلات جنسی (زودانزالی، اعتیاد به خودارضایی، فیتیش و ...)
مشاوره فردی
مشکلات نوجوانان
درمان افسردگی و اضطراب
مشکلات مرتبط با وسوسه مواد مخدر
بررسی همجنسگرایی، ترنسکشوال و ...
شکست عاطفی و .....
تلفن منشی جهت اخذ وقت :09128490944
تلفن مرکز مشاوره پنجره زندگی: 22321052