تبلیغات
قرص ترامادول|عوارض ترامادول|ترک ترامادول|ترک اعتیاد|قرص دراگون - تاریخچه و معرفی ترامادول

قرص ترامادول|عوارض ترامادول|ترک ترامادول|ترک اعتیاد|قرص دراگون

کلینیک روانشناسی و مشاوره ندای آرامش (امیر شیرین زاده) - تلفن کلینیک: 09128490944 - 22321052-021


ترامادول یک داروی درمانی و پزشکی است که برای اولین بار در حدود 45 سال پیش (1970) توسط یک شرکت دارو سازی آلمانی ساخته شد . نام این شرکت گروننتال (GMBH) است . این شرکت یکی از بزرگترین شرکت های داروسازی جهان است و یکی دیگر از داروهای معروف این شرکت ، پنی سیلین و آنتی بیوتیک ها و تالیدومید می باشد .
در سال 2013 عده ای از پژوهشگران سویسی و کامرونی گیاهی را کشف کردند که در ریشه های آن ماده ای بسیار شبیه به ترامادول وجود داشت و مدعی شدند که ترامادول یک داروی گیاهی است و در مناطقی از آفریقا  و در طبیعت وجود دارد. اما با تحقیقات بیشتر مشخص شد که وجود ترامادول در ریشه های این گیاهان به دلیل استفاده کشاورزان منطقه از ترامادول در غذای گله ها و حیوانات اهلی بوده است.
 به هر حالی شرکت گروننتال پس از مدتی حق امتیاز تولید ترامادول را  به شرکت های زیادی در سر تا سر دنیا می فروشد . و این دارو به نام های متنوع و زیادی ساخته و توزیع شد.
ترامادول در بین جوانان و مصرف کنندگان آن اسامی متنوعی دارد . از اسامی رایج و عامیانه آن می توان به : ترامادول ، تدامول ، بایمادول ، بیومادول ، ایراترامادول ، ترامود ، ترامارام ، ترالگیدول ، پیرالجین اشاره کرد. عده ای نیز به طور خلاصه به آن ترا می گویند.
اما از نظر علمی این دارو چندین نام علمی و تجاری دارد . ترامادول ( Tramadol ) ، ترامال ( Tramal ) ، الترام (Ultram ) و بایمادول. پس هر کجا که دارویی را دیدید که یکی از اسامی فوق بر روی آن درج شده بود  در اصل همان ترامادول یا بایمادول است .  همچنین داروی ترامادول به شکل های قرص ترامادول ، کپسول ترامادول ، قطره و  آمپول ترامادول تولید می شود. قوی ترین شکل ترامادول ، آمپول ترامادول است که اثرات بسیار بیشتری بر روی بدن فرد دارد. البته  خوشبختانه داروی ترامادول در قالب آمپول رایج نیست و بیشتر در مراکز درمانی خاص وجود دارد و بر خلاف قرص ترامادول و بایمادول و یا کپسول آن که به راحتی قابل تهیه می باشد، در دسترس قرار ندارد.ترامادول در قالب قطره هم رواج ندارد و بیشتر مصرف کنندگان از قرص ترامادول و بایمادول و یا کپسول ترامادول استفاده می کنند.
نوعی دیگری از ترامادول وجود دارد که ترکیبی از استامینوفن و ترامادول است که خوشبختانه این نوع دارو نیز در ایران تولید نمی شود و در دسترس قرار ندارد. 
ترامادول دارای دوزهای متفاوتی است ، اما دوزهای آن معمولا به صورت قرص ترامادول 50 ، قرص ترامادول 100 ، قرص ترامادول 200 ، کپسول ترامادول 100 ، کپسول ترامادول 200 و کپسول ترامادول 500 می باشد.
اما به هر حال ترامادول به هر شکلی و با هر دوزی که باشد و به هر نوعی که وارد بدن شود ( چه با خوردن قرص و کپسول ترامادول و چه با حل کردن آن در نوشیدنی ها ) سبب تغیراتی در بدن می شود . توضیح این تغیرات چندان آسان نیست چون نیازمند اطلاعات پایه ای علمی باشد، ولی به طور کلی ترامادول سبب تغیراتی در ترشح هورمون های بدن و همینطور تغیراتی در انتقال دهنده های عصبی مغز و سیستم اعصاب بدن می شود  در نتیجه این تغیرات فرد از حالت عادی خارج شده و به حالتی می رسد که به اصطلاح به آن نئشگی و یا سرخوشی می گویند . 
از آنجایی که مصرف ترامادول در روزهای ابتدایی و اولیه ایجاد انرژی و لذت می کند و کمی نیز در ابتدا اثرات ضد افسردگی دارد، معمولا فرد با ادامه مصرف ترامادول و مصرف متوالی این دارو ،ازنظر روانی و جسمی به آن وابسته می شود . و در صورت عدم مصرف ترامادول دچار علائم آشفتگی و نابسامانی که در اصطلاح به آن خماری می گویند می شود.

پی نوشت : سعی کردم مطلب بالا را به زبانی ساده نگارش کنم فلذا مجبور شدم بسیاری از مطالب علمی را حذف کنم.

طبقه بندی: مقالات،
برچسب ها:ترامادول،

تمامی حقوق برای دکتر شیرین زاده محفوظ است.

درباره وب

امیر شیرین زاده، روانشناس و مشاور - درمانگر غیر دارویی سوء مصرف مواد مخدر از مرکز ملی مطالعات اعتیاد ( M.M.T ) و مدرس دوره های مهارتهای زندگی (Life Skills) از مرکز مشاوره دانشگاه تهران.
فارغ التحصیل روانشناسی و مشاوره از دانشگاه علوم تحقیقات تهران.
درمان اعتیاد مصرفی
درمان اعتیاد رفتاری مانند اعتیاد به خودارضایی، رابطه جنسی و ...
مشاوره پیش از ازدواج
حل اختلافات زوجین
درمان مشکلات جنسی (زودانزالی، اعتیاد به خودارضایی، فیتیش و ...)
مشاوره فردی
مشکلات نوجوانان
درمان افسردگی و اضطراب
مشکلات مرتبط با وسوسه مواد مخدر
بررسی همجنسگرایی، ترنسکشوال و ...
شکست عاطفی و .....
تلفن منشی جهت اخذ وقت :09128490944
تلفن مرکز مشاوره پنجره زندگی: 22321052