تبلیغات
قرص ترامادول|عوارض ترامادول|ترک ترامادول|ترک اعتیاد|قرص دراگون - نکات مهم درباره متادون و ترک با متادون ( درمانهای نگهدارنده )

قرص ترامادول|عوارض ترامادول|ترک ترامادول|ترک اعتیاد|قرص دراگون

کلینیک روانشناسی و مشاوره ندای آرامش (امیر شیرین زاده) - تلفن کلینیک: 09128490944 - 22321052-021


در زمینه درمان با متادون و یا درمانهای نگهدارنده سوالات زیادی مطرح می شود . غالباً وقتی این سوالات را بررسی می کنیم متوجه می شویم که بسیاری از مراجعان "باورهای نادرست بسیاری از متادون و درمانهای نگهدارنده دارند" عده ای از مراجعان عنوان می کنند که مصرف متادون در اصل یک نوع جایگزینی است و ما ترک نکرده ایم. و یا اگر ما داریم دارو مصرف می کنیم ، پس درمان نشده ایم.
نکته ای که قبل از شروع لازم است عنوان کنم این است که همواره بهترین درمان، درمانی است که مناسب شما باشد و درمان مناسب برای هر کسی متفاوت است. به بیانی دیگر ، مصرف متادون یکی از راههای درمان است که برای همه مناسب نیست و در شرایط خاصی از درمانهای نگهدارنده استفاده می شود.

بسیاری از افراد مصرف کننده که نیازمند درمانهای نگهدارنده هستند، نگرش ها و تصورات اشتباه زیادی را درباره متادون دارند. بسیاری از آنها شناخت درستی از بیماری اعتیاد و نوع ماده های مصرفی خود ندارند و اعتیاد را به نوعی تنها در قطع مصرف مواد مخدر می دانند.

اما واقعیت این است که مصرف مواد مخدر ( به هر شکل آن مانند قرص ، تزریق ، کشیدن و یا ... ) تنها بخش کوچک مصرفی آن را شامل می شود. بسیاری از افراد مصرف کننده در سطح روابط با سایر افراد و یا ارتباطات اجتماعی و مهارتهای زندگی دچار مشکلات و چالشهای کلی هستند. یکی از فواید درمانهای نگهدارنده که غالباً برای گروههای پر خطر مصرف کننده مناسب است در همین نکته نهفته است. به نوعی می توان در کنار درمانهای مرتبط با متادون ، سایر مهارتهای لازم را بررسی کرد و در جهت آموزشهای لازم برای این گروه برآمد. لازم است تا سطح و نوع روابط فرد مصرف کننده را تغییر داد و آنها را به گروه درمانی و یا استفاده از گروههای ایمان مدار ( چون انجمن معتادان گمنام ، کنگره 60 ، جمعیت آفتاب و ... ) ارجاع داد.

به هر حال درمان با متادون دارای فواید بسیاری است که در صورتی که نزد پزشک و روانشناس مجرب و با میزان مناسب مصرف شود ، می تواند بسیار راهگشا و درمان کننده باشد .در اینجا سعی داریم تا چند مورد از فواید درمانهای نگهدارنده با متادون را به طور کلی شرح دهیم.


برخی از فواید متادون و درمانهای نگهدارنده به قرار زیر است :

1. عرضه ارزان : به دلیل ارزان بودن درمان با متادون فرد مجبور به مصرف مواد گران قیمت و صرف هزینه های بسیار و احیانا دزدی نیست. متادون یکی از ارزان ترین داروهای ترک اعتیاد محسوب می شود.

2. عرضه خوراکی و غیرتزریقی : متادون یک داروی غیر تزریقی می باشد. لذا عدم تزریق احتمال بروز بسیاری از بیماریهای بدون درمان و خطرناک را مانند ایدز و هپاتیت کاهش جدی می دهد .

3. خالص و بهداشتی :متادون یک داروی استریل و بهداشتی است که در شرایط بهداشتی ساخته می شود. همچنین محتویات متادون مشخص است و از مشکلات ناخالصی بعدی جلوگیری می کند.

4. اثر ملایم و بطئی : متادون بر خلاف مواد مخدر به تدریج در بدن اثر دارد وبه تدریج نیز کاهش اثر دارد. این یعنی اینکه از شوک شدیدی که به بدن و مغز در اثر مصرف مواد مخدر وارد می شود جلوگیری می کند. همچنین همین اثر باعث می شود که تغییرات خلقی مرتبط با مصرف مواد مخدر از بین برود. یعنی پر حرفی بیش از حد برخی از مصرف کنندگان ، احساسات نوسان دار شدید ، عاشقی و تنفر و ... در اثر مصرف متادون وجود ندارد.

5. عرضه در مراکز سالم و توسط اشخاص درمانگر: معمولاً داروی متادون در مراکز درمانی و کلینیک ها و با دوز مشخص تجویز می شود. و همین امر اثر سو مصرف متادون و یا اور دوز را به شدت کاهش می دهد. متاسفانه عده ای با تهیه از عطاری ها ( که اصلاً مجاز به فروش متادون نیستند ) خود را به خطر می اندازند . فروش هر گونه داروی ترک اعتیاد از جمله متادون توسط عطاری ها جرم محسوب می شود.  گاهاً احتمال فوت در اثر سو مصرف متاون وجود دارد.

6. تهیه مواد از راه قانونی و تحت نظارت دولت : متادون زیر نظر پزشک و کلینیک های دارای مجوز یک فعالیت قاونی است و افرادی که متادون مصرف می کنند دیگر دست به راههای غیر قانونی تهیه مواد مخدر نمی زنند. در نتیجه احتمال درگیری و مشکلات قانونی به طور کلی کاهش پیدا می کند.

7. نظارت دقیق بر مصرف :  با مصرف متادون ،این درمان نزد پزشک و روانشناس ادامه پیدا می کند و فرد مصرف کننده را می توان در بعد سلامتی و البته سایر مهارتهای ارتباطی آموزش پذیر و درمان کرد.


8.  جلب همکاری خانواده : به دلیل مدت زمان طولانی درمان و ماندگاری فرد بیمار در درمان و احتمال کم مصرف مواد در هنگام درمان ، اعتماد و امید خانواده به درمان بیشتر شده و امکان همراهی خانواده در جهت بازسازی شرایط اجتماعی و فردی و روانی به طور صحیح  بالا می رود.همچنین در مدت زمان مصرف متادون توسط بیمار، می توان نکات مهم ارتباطی و درمانی را به خانواده عنوان کرد.

8. کاهش انگ معتاد بر بیماران وابسته به مواد مخدر : وقتی که  بیمار در درمان قرار می گیرد نگاه جامعه نسبت به او  کم کم عوض می شود و  به او به جای مجرم به دیده یک فرد نیازمند کمک نگاه می کنند. فراموش نکنیم که دیدگاههای گردند تیوری عنوان می کند که یکی از عوامل به نتیجه نرسیدن درمان اعتیاد، همین نگاه منفی افراد به معتاد و اعتیاد است . معتادان نیازمند نگاه ها و برخوردهای حمایتی و درمانی هستند و نه برخورد قهری و قانونی .

در پایان یاد آور می شوم که اعتیاد یک بیماری است و باید برای درمان آن کوشش کرد.


طبقه بندی: پاسخ به سوالات، مقالات،
برچسب ها:متادون،

تمامی حقوق برای دکتر شیرین زاده محفوظ است.

درباره وب

امیر شیرین زاده، روانشناس و مشاور - درمانگر غیر دارویی سوء مصرف مواد مخدر از مرکز ملی مطالعات اعتیاد ( M.M.T ) و مدرس دوره های مهارتهای زندگی (Life Skills) از مرکز مشاوره دانشگاه تهران.
فارغ التحصیل روانشناسی و مشاوره از دانشگاه علوم تحقیقات تهران.
درمان اعتیاد مصرفی
درمان اعتیاد رفتاری مانند اعتیاد به خودارضایی، رابطه جنسی و ...
مشاوره پیش از ازدواج
حل اختلافات زوجین
درمان مشکلات جنسی (زودانزالی، اعتیاد به خودارضایی، فیتیش و ...)
مشاوره فردی
مشکلات نوجوانان
درمان افسردگی و اضطراب
مشکلات مرتبط با وسوسه مواد مخدر
بررسی همجنسگرایی، ترنسکشوال و ...
شکست عاطفی و .....
تلفن منشی جهت اخذ وقت :09128490944
تلفن مرکز مشاوره پنجره زندگی: 22321052